Kobiety w ciąży

Ciąża to piękny okres w życiu każdej kobiety, często jednak powinien być wspomagany profesjonalną opieką fizjoterapeutyczną. Zarówno ze względów hormonalnych jak i mechanicznych ciąża jest momentem zwiększonego obciążenia naszego układu mięśniowo-powięziowego, stawowego i nie tylko.

Bardzo wiele przyszłych mam kojarzy ten okres z dużym nasileniem dolegliwości bólowych związanych z kręgosłupem, spojeniem łonowym, stawami krzyżowo-biodrowymi, problemami nietrzymania moczu czy hemoroidami. W ciąży niejednokrotnie nasilają się także bóle związane z wcześniejszymi urazami, bowiem ciało dostaje dodatkowe obciążenia i nasz układ powięziowy nie radzi sobie z kompensowaniem tak wielu przeciążeń jednocześnie.

Ważnym aspektem jest świadomość kobiet, iż ciąża przebiegająca prawidłowo, bez powikłań nie jest przeciwwskazaniem do stosowania terapii manualnej. Wręcz przeciwnie bóle dokuczające kobiecie podczas tego wyjątkowego okresu powinny być niwelowane, by ogólno pojęte zdrowie mogło zostać zachowane.

Problem nietrzymania moczu czy hemoroidów w ciąży często jest związany ze zwiększonym napięciem przepony miedniczej ( mm kegla), które należy odpowiednio normalizować. Przyczyna niewydolności mięśni dna miednicy nie zawsze jest wyłącznie miejscowa, dlatego swoją pracę z pacjentkami zawsze opieram o globalne spojrzenie na całe ich ciało, a nie na jego części. Kobiety zawsze mogą liczyć na instruktaż dotyczący profilaktyki owych problemów np. podczas kichania czy załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Nie mogę w tym miejscu pominąć bardzo ważnej roli fizjoterapii w powrocie kobiet do pełnej sprawności po ciąży. Pierwszym istotnym aspektem jest postępowanie zaraz po porodzie. Mało, która kobieta ma świadomość ćwiczeń zalecanych na etapie szpitalnym. Inne ćwiczenia należy wykonywać po porodzie naturalnym, a inne po cesarskim cięciu. Mają one zadanie np. profilaktyczne w zapobieganiu zaburzeniom krążeniowym, oddechowym czy zrostom otrzewnej (cesarka). W wielu przypadkach kobieta powinna odbyć kilka terapii powięziowych dla prawidłowego wyrównania napięć powstałych podczas ciąży czy porodu. Po cesarskim cięciu niezmiernie ważna jest praca z blizną. Zarówno ta jak też inne blizny powinny być opracowywane. Każda blizna może być powodem bardzo wielu zaburzeń powięziowych nie tylko w miejscu cięcia, ale także w innych częściach organizmu.

Dla bezpieczeństwa kobiety i dziecka zawsze proszę o zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciąże o jej przebiegu i zgodzie na zabieg fizjoterapeutyczny. W ostrych przypadkach bólowych kobiety nieposiadające zgody lekarza mogą podpisać zgodę na zabieg potwierdzając brak powikłań przebiegu ciąży.

Terapia uroginekologiczna

✓kompleksową terapię rozejścia mięśnia prostego brzucha,
✓terapię reedukacji mięśni dna miednicy,
✓fizjoterapię w nietrzymaniu moczu,
✓fizjoterapię w dysfunkcjach seksualnych,
✓fizjoterapię w zaburzeniach napięcia mięśni dna miednicy (wzmożone/obniżone napięcie),
✓diagnostykę manualną MDM ,
✓diagnostykę USG w uroginekologii,
✓kompleksową terapię blizny, ze szczególnym uwzględnieniem blizn po cesarskim cięciu,
✓funkcjonalny trening kobiet w ciąży,
✓trening medyczny w połogu i po porodzie,
✓trening funkcjonalny po porodzie,
✓kompleksowa fizjoterapia kobiet – ból w ciąży,

✓fizjoterapia w endometriozie.