Opieka sportowców

Jako były sportowiec doskonale zdaje sobie sprawę, że sport wyczynowy nie jest zdrowy. Powiedzenie „sport to zdrowie” może dotyczyć jedynie rekreacyjnego uprawiania aktywności fizycznej i to z naprawdę solidnym przygotowaniem. Właśnie dlatego w mojej pracy pomagam zarówno zawodowcom jak i amatorom różnych dyscyplin sportowych.

Każda dyscyplina ma swoje specyficzne przeciążenia, podobnie zresztą jak w życiu zawodowym. Inne problemy posiądzie kelner noszący tacę w stosunku do pana, który klęczy wykańczając nasze mieszkania.

Sportowiec trenujący zawodowo powinien podlegać opiece fizjoterapeuty już ma poziomie klubowym. Niestety nie wszystkie drużyny posiadają fizjoterapeutów, a nawet jeśli posiadają to często nie starcza czasu na profilaktykę czy poprawę pewnych przypadłości, które mogą zaburzać maksymalne osiągnięcia.

Często zapomina się, że fizjoterapia to nie tylko leczenie, ale także działania mające na celu uniknięcie urazom. W przypadku sportu zawodowego to ciągła praca nam prawidłowym napięciem mięśniowo – powięziowym, które przełoży się na  możliwie zrównoważony balans ciała, prawidłową siłę mięśniową, zakres ruchu i propriocepcje co będzie minimalizowało negatywne efekty ciągłych, dużych przeciążeń treningowych. Dla zawodowego sportowca podstawowym narzędziem pracy jest właśnie ciało – dbając o nie daje sobie szansę na dłuższą i efektywniejszą pracę.

Rekreacyjne uprawianie sportu nie jest już takim obciążeniem i przynosi dużo więcej zalet dla naszego zdrowia. Najlepszym rozwiązaniem jest różnorodność aktywności i dobieranie wysiłków, które są funkcjonalne. Niezależnie od wyborów do aktywności często trzeba ciało przygotować, następnie umieć prawidłowo dbać o swoje napięcia powysiłkowe. Powtarzającym schematem jest uprawianie aktywności z bólem w jakiejś części narządu ruchu, który niestety z czasem postępuje i powoduję kolejne zaburzenia. Właśnie dlatego, także amatorzy mocno doceniają pracę fizjoterapeutów gdyż: czują się lepiej przygotowani do bicia swoich rekordów, wiedzą jak samodzielnie pracować ze swoim ciałem, mają większą świadomość czego unikać, a przede wszystkim mogą osiągać większe zadowolenie podczas bezbolesnych treningów.

Jeżeli chcesz , abym zajęła się Twoim sportowym zdrowiem to zapraszam serdecznie do współpracy.

Close Menu